iş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir?

  • 02 Ocak 2014
  • 6.369 kez görüntülendi.
iş Görüşmesine Giderken Ne Giyilir?

Eğitiminiz, sahip olduğunuz özellikler, kariyer geçmişiniz, yetenekleriniz kadar nasıl göründüğünüz de iş görüşmeleri için çok önem taşır. Peki, iş görüşmesine giderken ne giyilir? Bu soruyu sorduğunuz çoğu insan klasik, sade ve gösterişsiz giyinmeli, abartıdan uzak görünecek şekilde kıyafet seçimi yapmalısınız der. Tabi ki bu şekilde giyinmeyi de tercih edebilirsiniz ancak günümüzde iş hayatı sandığınız kadar katı değil. Kıyafette ciddiyet demek modayı takip etmemek değildir öncelikle bunu kabul etmek gerekir. İş görüşmelerine giderken, seçeceğiniz kıyafet karşı tarafa saygınızı anlatırken, kendi tarzınızı da yansıtır ve sizi fark edilir kılar. Sizler için araştırdık, ne giymeli ne giymemelisiniz? Bu konuda sizlere vereceğimiz ipuçları iş görüşmesine gidilirken de nasıl hoş bir görünüme kavuşacağınız konusunda eminiz çok yardımcı olacaktır.

Öncelikle seçmiş olduğunuz kıyafetler tarzınızı yansıtır. Bu yüzden hiç tarzınız olmayan bir kıyafet seçmek zorunda değilsiniz. Resmi ve ciddi bir kostüm bile neşe ve enerji verecek renkli aksesuarlarla zenginleştirilebilir. Kıyafetlere kendinizden bir şeyler katmalısınız.

İş görüşmesine giderken asla çok uzun tırnaklar tercih etmemelisiniz. Tırnaklarınız uzunluğu, temizliği ve bakımlı olup olması iş görüşmesinde oldukça mühimdir.

Takılarınız ilginç sesler çıkarmamalı, kalabalık olmamalı, birbirine çarpmamalı. Bu şekilde seçim yapmanız pek hoş karşılanmayacaktır.

Bacaklarınız asla çıplak olmasın. Yaz da olsa kış da olsa uygun renkte ve kalınlıkta bir çorap giymeyi unutmayınız.

Ayakkabı seçiminizde önemlidir. Modası geçmiş, ucu açık ya da arkası açık ayakkabılar görüşmelerde asla tercih edilmemeli.

Çok kısa etekleri ya da capri tip pantolonları asla tercih etmeyin.

Çantalarınızın çok gösterişli, dikkat çekici olmamasına özen gösterin.

Modası geçmiş eski takım elbiselerden uzak durun. Seçeceğiniz takım elbiselerin ne dar nede bol olmamasına dikkat edin.

Seçeceğiniz renklerde oldukça önemli. Genellikle gri, siyah ve lacivert renkler tercih edilir. Ama sizler bu renklerin esiri olmak zorunda değilsiniz. Siyah bir pantolon tercih ediyorsanız üzerine hoş kiremit rengi bir ceket tercih edebilirsiniz mesela. Ya da tamamen siyah giyinecekseniz ki siyah çok sert ve ciddi bir renktir bunu illaki farklı renk bir takı ya da farklı bir detayla yumuşatmalısınız.

Spor ceketler, deriler giyinmekten uzak durmalısınız.

Ne giyerseniz giyinin, seçtiğiniz kıyafet sizin bir profesyonel olduğunuzu, bu işin üstesinden kolaylıkla gelebileceğinizi vurgulamalıdır. İş görüşmelerinizde ne tür kombinler yapılabilir? Buyurun sizin için seçtiklerimizi inceleyin. Emin olun sizin için seçtiğimiz kıyafetler iş görüşmesine giderken nasıl giyinmeniz konusunda size yadsınamaz bir fayda sağlayacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ